Než začneme psát...

8. února 2013 v 18:17 | Dell |  Tvorba příběhu...
Úvod ke tvoření příběhu
(stručně)
1. Výběr tématu
  1. Postava (Co ano, a co ne)
    3. Děj a osnovy
    4. Jak zakoničt1.
Ahoj. Tento článek je určený pro ty, kteří si chtějí být jisti, že čtenáře jejich příběh chytne za srdce a už se nepustí. Nebudu vás tady poučovat, jak to dělat musíte. Jsem jen pouhou inspirací...
Tohle nejsou skutečná pravidla, jen výběr z toho, co má glanc a zní dobře :DK tématu všeobecně:

Taky si říkáte: Chci nutně napsat knihu, ale nevím o čem!!!! Vážně? Tak to je špatně! Spisovatel musí jít do psaní vždy s určitou náladou, se skrytými pocity, a musí vědět, čím bude další týdny, měsíce, možná i roky žít.
A proto si vybírejte takové téma, které by jste sami rádi četli. Inu, je pravda, že každý z nás má jiný vkus. Také nemůžete čekat, že vaše kniha zaujme každou živou duši na planetě zemi ;).
Nejběžnější témata (nebo žánry) jsou:
- Fantasy

- Ze života (deník)

- Sbírka básní

- Sbírka krátkých příběhů ve výše uvedených tématech


Nenašli jste své téma? No, prosím, zvolte si své originální! Fantazii se meze skutečně neklade. Na papíře a v ruce panuje naprostá svoboda :)


2.
A nyní k postavě...

Ano, většina z nás se s tímto bodem prala. Máte mozek plný myšlenek, jako: Co když moje postava bude moc tuctová, nudná, nebo naopak vlezle dokonalá? Jak se vyhnou oněm "trapným" vlastnostem, které nikoho nezajímají? A tak dále a dále za obzor... Milý, zlatí, je to všeobecný spisovatelský problém, a tady je pár pravidel k udržení pěkné postavy ;) :

a) Nedávejte vaší nejhlavnější postavě nějaké superkontramultiantiextraunikátní schopnosti, a vydejte je raději nějaké vedlejší. Jen si to představte: jste postava v knize (vedlejší), kolem vás se neustále prohání dokonalá, nelidsky krásná, a prostě úžasná hlavní postava a mazánek pana/paní spisovatele/spisovatelky s rentgenovým viděním, ku příkladu...

b) Nedávejte postavě své jméno, ani příjmení. Nemyslíte, že zní opravdu podivně, když je autor Standa Pižlal, a jeho hlavní postava se jmenuje Standa Pižlal? XD
(Ovšem pozor! Tím vás nenutím při psaní svého životopisu, nebo deníku používalt
pseudonym!)

c) Dejte své postavě přezdívku ( a stačí úplně jednoduchá, jako Samsung-Sam, Kasidy-Sid apod...) když budete v nejhorším, bude se to hodit ;)

d) Připište postavě i nějaké špatné, nebo mírně záporné vlastnosti ( statečná, pořádná, ale sobecká apod.) Žádný člověk totiž není dokonalý, i když píšeme fantasy...

e) Promyslete si všechny důležité informace o životě postavy. Jméno, příjmení, věk, datum narození, rodiče, sourozenci, zájmy, stupeň inteligence a vzdělání, schopnost čtení a psaní... To je součást každého člověka, i když budete chtít udělat z vaší postavy opuštěného sirotka. (Tím chci říct, že během všeho dění to o ní musíte dát najevo.)


3.
Osnova. K čemu? Což jsme ve škole?
Ne, nejsem žádný učitel, ale při psaní je důležité ji vytvořit. Neříkám, že během psaní si ji není možné pozměnit, ale je přec jen dobré mít pevné lešení...
Dáme si tedy příklad jednoduché osnovy:


Prvotní představení knihy (příběhu)-rozjíždějící se zajímyvý děj-hlavní děj-gradující děj-pomalu končící příběh-konec

Tato osnova je opravdu jednoduchá :). Podle tohoto typu osnovy se můžeme řídit jen tehdy, když příkladné názvy doplníme názvy částí své knihy (svého příběhu). Po té je možné rozebírat i konkrétní kapitoly.
Tahle věc je moc užitečná, a pomůže vám hlavně, pokud jste školou povinní, protože máte jistě v hlavě myšmaš, když musíte myslet na tisíce věcí :D4.
Zakončení? Někdo má zdravý problém ukončit knihu, protože chce čtenářům ještě tolik říci... Má to pár výhod, i nevýhod. Výhoda je taková, že alespoň napíše vícestrannou knihu, a nevíhoda je, že po pár kapitolách ukončování už by to někomu mohlo připat nudné....Doufám, že vám můj článek alespoň nepatrně pomohl, a že jsem tím nikoho neurazila ;)
Hodně stěstí
Autorka
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama